środa, 18 maja 2016

Odbudowa Warszawy 1945-1980 Ależ mam dziś dla Was nowinkę! Ledwie w sobotę na zamkowej nocy muzeów gra miała swoje wielkie wejście. Jest to gra historyczna, familijna i strategiczna. Każdy z jej aspektów został dobrze rozplanowany. Gra jest mechanicznym miksem najpopularniejszych pozycji ostatnich lat, takich jak Takenoko czy Agricola.Gdy przygotowujemy grę zaczynamy od szarej planszy, która jest przerysem ze zdjęcia lotniczego z 1945. Jej powierzchnia pokryta gruzem nie zachwyca. I tu wchodzimy my. Z każdą kolejną kolejką oczyszczamy miasto z gruzu a w jego miejsce umieszczamy kolorowe heksy i drewniane kolorowe znaczniki budynków. Miasto wraca do życia i na tym polega gra. Na odbudowie zniszczonej stolicy. Drewniane znaczniki budowli kształtem nawiązują do brył budynków znanych z czasów prl. Na ten przykład usługowe kształtem kojarzą mi się ze sklepem Społem a komunikacyjne to Dworzec Centralny!Twórcy wiele pracy włożyli by karty jak najbardziej realistycznie przedstawiały budowane obiekty. Niektóre karty mają nawet swoje odpowiedniki w 3D. Jest dostępna bezpłatna aplikacja, która oferuje w ramach rozszerzonej rzeczywistości modele budynków. Świetna opcja - zachwycam się.
Przy tej całej staranności o zachowanie realiów najśmieszniejsze jest to, że odbudować Warszawę możemy zupełnie na swoją modłę! Metro na Piaseczno? Ok. Stadion Dziesięciolecia na Nowym Świecie? Czemu nie, zaufaj mi, znam się na tym. Nie wybudować w ogóle Pałacu Kultury? Kusi, co? ;)


Strategiczny wariant może się spokojnie równać z takimi porządnymi tytułami jak Terra Mystica. Każdy ruch ma znaczenie, od wysyłki swoich inżynierów, przez eksploatacje zasobów, po realizacje kolejnych założeń urbanistycznych.Uważam, że to bardzo dobrze zbilansowana gra. Czerpie pełnymi garściami ze znanych tytułów i kompiluje to na swoją, unikatową modłę. FGH po raz pierwszy otworzyła się na autorów z zewnątrz i to była doskonała decyzja. Kupili mnie tą grą w pełni. Nie jest to tylko pozycja dla varsavianistów, ten kto lubi główkować zakocha się w wersji zaawansowanej. Dla reszty opcja familijna również obfituje w dużą dozę zabawy. :)
Rarianna

P.S. Przy okazji przypominam, że na można również obserwować na Instagramie co tam w planszówkowym świecie :) Rarianna.o.grach  - zapraszam :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz