niedziela, 15 kwietnia 2018

TANGRAM - mozaikowa gra Platona



Ostatnio na warsztatach stolarskich, na których pokazuje też dzieciom proste i łatwe do wykonania gry mieliśmy do zrobienia tangram. A czy wiedzieliście, że o tangramie a dokładnie grze mozaikowej pisali już w starożytnej Grecji?

Tak, dokładnie! Już Platon wspominał o układankach zwanych wtedy grami mozaikowymi. Uważał on, że w każdym porządnym greckim domu powinna się taka gra znaleźć by wspomagać u dzieci rozwój abstrakcyjnego myślenia. Również dziś powszechnie uważa się, że pobudzają kreatywność jako układanka i skłaniają do kombinowania gdy korzysta się z nich z charakterze puzzli. Kto z nas nie łamał sobie głowy, myśląc jak ułożyć taki lub inny obrazek.


Wiele jest tego typu gier. O kilku opowiadałam w zeszłym roku w Biskupinie ^^
Między kolejnymi partiami merels grupowo bawiliśmy się układankami. Czasem rodzice bardziej się nawet wczuwali niż dzieci ;)
Obecna jednak wersja tangramu, układanki z części kwadratu (tan) pochodzi z Chin i datowana jest na jakieś 3000 lat! To tłumaczy, czemu można zobaczyć tę grę na wystawie w Muzeum Azji i Pacyfiku w ramach ich nowej wystawy, którą serdecznie polecam wszystkim.
To może zagadka, jak ułożyć kozę z podanych części? Przypomnę zasady: wszystkie 7 części musi zostać wykorzystana, części nie mogą na siebie nachodzić.

Odkurzcie swój tangram, albo zróbcie nowy, samodzielnie! Zróbcie zdjęcie i pochwalcie się jak Wam wyszła koza :D Jeśli mimo wszystko nie macie swoich egzemplarzy to skorzystajcie z on-linowej układanki tutaj.

Rarianna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz